Archiwum kategorii: Portfolio

16. Międzynarodowe Rawickie Mosty Sztuki 2016, czyli jak sztuka wyszła na ulice !

24 sierpnia 2016 roku w namiotach ustawionych przed ratuszem odbył się wernisaż 16. Międzynarodowych Rawickich Mostów Sztuki – corocznych spotkań ze współczesną sztuką plastyczną organizowanych przez Muzeum Ziemi Rawickiej.

Otwierając wystawę jej kurator – dr hab. Jacek Jarczewski, prof. ASP, tłumaczył jej nietypowy charakter. Eksponowanie dzieł sztuki na wystawach sklepowych to konieczność w związku z trwającym remontem ratusza, gdzie tradycyjnie odbywały się wystawy, ale też zamysł edukacyjny – możliwie najszersze rozpropagowanie najnowszych tendencji w różnych dziedzinach sztuk plastycznych. Tegoroczne Mosty, po kilku latach przerwy, znowu mają charakter międzynarodowy – wśród 22. artystów obecni są plastycy z Ukrainy, Rumunii i Holandii oraz z Polski, głównie z trzech ośrodków akademickich – Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Zaproszenie artystów z zagranicy było możliwe dzięki pozyskaniu środków z gminnego projektu „Rawicz – urbs semper aporta” finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Czytaj dalej 16. Międzynarodowe Rawickie Mosty Sztuki 2016, czyli jak sztuka wyszła na ulice !

Krótko życiorys

JACEK JARCZEWSKI

Jacek Jarczewski (Ur. w 1962 roku w Rawiczu)- malarz polski, tworzy autorskie malarstwo haptyczne. Pochodzi z rodziny herbu Nałęcz.

Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby (obecne ASP Wrocław). Dyplom z wyróżnieniem obronił w 1988 roku z Malarstwa i Projektowania Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce w pracowniach: prof. S.R. Kortyki, prof. M. Zdanowicza.

Obecnie profesor nadzwyczajny i kierownik Katedry Malarstwa Architektonicznego i Multimediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prowadzi Pracownię Technik Malarskich i Rysunkowych oraz Działań Innowacyjnych.

Uprawia malarstwo sztalugowe, ścienne oraz projektowanie witraży. Jako kurator zorganizował 16 międzynarodowych i ogólnopolskich, zbiorowych wystaw plastycznych, 14 konferencji i seminariów naukowych oraz kilkadziesiąt wystaw indywidualnych.

Brał udział w 43 wystawach indywidualnych oraz 132 wystawach zbiorowych. Obrazy w zbiorach prywatnych w : Niemczech, Francji, Holandii, Belgi, Szwajcarii, USA, Polsce.

Zrealizował kilkanaście realizacji witrażowych m.in. cztery witraże na Jasnej Górze w Częstochowie, Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu, obiektach muzealnych – Centrum Ducha Gór w filii Muzeum Karkonoskiego w Szklarskiej Porębie. Pierwsze witraże powstały dla Domu Kultury w Rawiczu i ozdabiają sale widowiskową od 1988 roku.

Jest autorem wydawnictw: książkowych i katalogowych oraz datowników, stempli i kartek pocztowych.

Artysta od początku pracy artystycznej tworzy autorską technikę malarską nazwaną malarstwem haptycznym, którego zadaniem jest uruchomienie zmysłu dotyku w pełnym odbiorze obrazu.

JJ

Wizytówka:

krytyka

 

…Działanie emocjonalne obrazów polega na pewnym przeciwstawieniu „wyestetyzowanego” spokoju i równocześnie nieustannego ruchu. W zestawieniu kierunków tego ruchu znajdują odbicie nastroje liryczne, dyskretnie uczuciowe albo dynamiczne, które mogą symbolizować pierwotne, archaiczne siły odwiecznych procesów tworzenia – irracjonalnych, a jednocześnie podporządkowanych nieznanej nam wyższej logice piękna. Wymiary asocjatywnego odbierania przez nas obrazów J. Jarczewskiego są praktycznie nieograniczone: od wrażeń kosmicznych i okołoziemskich do wewnętrznego świata każdego z nas. Nieustannie wchłaniając nowe emocje i uczucia estetyczne programowane przez artystę poznajemy inną stronę pełnego paradoksów życia, nieustannie pragniemy uzasadniać wiarę w szczególną siłę piękna…

Prof. Orest Holubets

krytyk sztuki