Archiwum kategorii: Rawickie Mosty Sztuki

16. Międzynarodowe Rawickie Mosty Sztuki 2016, czyli jak sztuka wyszła na ulice !

24 sierpnia 2016 roku w namiotach ustawionych przed ratuszem odbył się wernisaż 16. Międzynarodowych Rawickich Mostów Sztuki – corocznych spotkań ze współczesną sztuką plastyczną organizowanych przez Muzeum Ziemi Rawickiej.

Otwierając wystawę jej kurator – dr hab. Jacek Jarczewski, prof. ASP, tłumaczył jej nietypowy charakter. Eksponowanie dzieł sztuki na wystawach sklepowych to konieczność w związku z trwającym remontem ratusza, gdzie tradycyjnie odbywały się wystawy, ale też zamysł edukacyjny – możliwie najszersze rozpropagowanie najnowszych tendencji w różnych dziedzinach sztuk plastycznych. Tegoroczne Mosty, po kilku latach przerwy, znowu mają charakter międzynarodowy – wśród 22. artystów obecni są plastycy z Ukrainy, Rumunii i Holandii oraz z Polski, głównie z trzech ośrodków akademickich – Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Zaproszenie artystów z zagranicy było możliwe dzięki pozyskaniu środków z gminnego projektu „Rawicz – urbs semper aporta” finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Czytaj dalej 16. Międzynarodowe Rawickie Mosty Sztuki 2016, czyli jak sztuka wyszła na ulice !

15. Rawickie Mosty Sztuki

Już po raz piętnasty w Rawiczu odbywają się coroczne spotkania ze współczesną sztuką plastyczną, noszące od 2011 roku nazwę Rawickich Mostów Sztuki. 25 sierpnia w ratuszu otwarto wystawę „Od czerni do bieli”.

Jacek Jarczewski, kurator Rawickich Mostów Sztuki, przedstawił dziewiętnastu artystów uczestniczących w tegorocznej wystawie, głównie związanych z uczelniami artystycznymi Czytaj dalej 15. Rawickie Mosty Sztuki

14. Rawickie Mosty Sztuki 2014

W rawickim ratuszu odbył się 26 sierpnia 2014 roku wernisaż „Tarczy” – wystawy sztuki współczesnej artystów akademickich w ramach 14. Rawickich Mostów Sztuki.

Autorów prezentowanych prac oraz przybyłych na wernisaż miłośników sztuki przywitał kurator RMS – prof. Jacek Jarczewski. W wystawie uczestniczyło 12. artystów będących jednocześnie pracownikami naukowymi czterech uczelni (Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie): Marta Borgosz, Jakub Jakubowski, Jacek Jarczewski, Alicja Jeziorecka, Jarosław Kweclich, Andrzej Łabuz, Janusz Merkel, Wojciech Pukocz, Władysław Radziwiłłowicz, Paweł Szeibel, Lesław Tetla, Joanna Zdzienicka. Czytaj dalej 14. Rawickie Mosty Sztuki 2014

13. Rawickie Mosty Sztuki Rawicz – Rokosowo 2013

Po raz trzynasty Rawicz gościł artystów plastyków w ramach corocznych spotkań ze sztuka współczesną, organizowanych przez Muzeum Ziemi Rawickiej. Wernisaż Rawickich Mostów Sztuki odbył się 27 sierpnia w Ratuszu.

Otwierając wystawę jej kurator – prof. Jacek Jarczewski przypomniał, że jest to kolejne – trzecie już spotkanie artystów akademickich, tym razem z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prezentujący na wystawie swoje instalacje, rzeźby, obrazy, szkice, grafiki, wideo artyści to profesorowie Wydziału Artystycznego w Katowicach oraz Wydziału Malarstwa i Wydziały Rzeźby z Poznania i Wrocławia, dziekani, kierownicy katedr i pracowni: Sławomir Brzoska, Wojciech Gorączniak, Jacek Jarczewski, Paweł Jarodzki, Jola Jastrząb, Alicja Jeziorecka, Janusz Karbowniczek, Paweł Kiełpiński, Karolina Komasa, Wiesław Koronowski, Janusz Kucharski, Andrzej Łabuz, Janusz Merkel, Wojciech Pukocz, Marcin Radziejewski, Lesław Tetla, Waldemar Węgrzyn, Andrzej Załecki, Aleksander Marek Zyśko. Ponadto na wystawie pokazano prace studentów w ramach projektu artystyczno-dydaktycznego powstałego pod kierunkiem prof. Adama Chmielowca w Pracowni Projektowania Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce ASP we Wrocławiu. Czytaj dalej 13. Rawickie Mosty Sztuki Rawicz – Rokosowo 2013

12. Rawickie Mosty Sztuki Rawicz – Rokosowo 2012

Po raz dwunasty Muzeum Ziemi Rawickiej zorganizowało spotkanie ze sztuką współczesną, które od niedawna nosi stałą nazwę: Rawickie Mosty Sztuki. 28 sierpnia w ratuszowym holu odbył się wernisaż, po nim – sympozjum „Obraz w kadrze”.
Wystawę otworzył kurator Rawickich Mostów Sztuki – prof. dr hab. Jacek Jarczewski. Przedstawił artystów, których w tym roku zaprosił do udziału w RMS. Swoje prace na wystawie pokazali: Adam Chmielowiec, Marek Haładuda, Marek Jakuszewski, Jacek Jarczewski, Alicja Jeziorecka, Anna Maria Kramm, Christos Mandzios, Michał Matuszczyk, Henryk Pawłowski, Wojciech Pukocz, Rafał Roskowiński, Michał Sikorski.
Czytaj dalej 12. Rawickie Mosty Sztuki Rawicz – Rokosowo 2012

VI Biennale Sztuki Europejskiej Rawicz – Rokosowo 2011

Po raz jedenasty miłośnicy współczesnej sztuki mąją okazję zapoznać się w Muzeum Ziemi Rawickiej z najnowszymi tendencjami plastycznymi. W tym roku – w ramach VI Biennale Sztuki Europejskiej, którego wernisaż odbył się 23 sierpnia 2011 roku w Ratuszu.
Na wystawie pokazano prace (malarstwo, grafika, rzeźba i ceramika) kilkunastu autorów związanych ze środowiskiem artystów akademickich z Wrocławia i Poznania. Wielu z nich pochodzi z Rawicza bądź od lat z naszym miastem jest związana. Pomysł na taki dobór autorów wyjaśnił w słowie wstępnym do katalogu Jacek Jarczewski – kurator wystawy: „Jest to próba szukania związków człowieka z miejscem narodzenia, śladem pobytu a środowiskiem sztuki. Te związki często wygasają, stają się tylko martwym faktem. Może powinno nam zależeć na ożywieniu wspomnień, dobrych wspomnień i budowaniu jeszcze lepszych, dla korzyści obopólnych.” Czytaj dalej VI Biennale Sztuki Europejskiej Rawicz – Rokosowo 2011

Rawickie Mosty Sztuki – Europejskie Spotkania na Prowincji Rawicz – Rokosowo 2010

W rawickim Ratuszu otwarto 24 sierpnia br. wystawę inaugurującą „Rawickie Mosty Sztuki – Europejskie Spotkania na Prowincji”. Była to dziesiąta prezentacja i promocja sztuki współczesnej organizowana przez Muzeum Ziemi Rawickiej.
Od 2001 roku w naszym mieście oraz Rokosowie odbywają się w latach nieparzystych biennale a w parzystych wystawy i inne przedsięwzięcia artystyczne, które w ostatnich dwóch edycjach miały charakter spotkań artystów akademickich. W tym roku spotkanie poszerzyło się o aspekt edukacyjny. Projekt „Rawickie Mosty Sztuki”, finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mieścił w sobie oprócz spotkania europejskich artystów i wspólnej wystawy także cykl wykładów – prezentacji poświęconych sztuce współczesnej, które odbyły się w kinie „Promień” we wrześniu i październiku 2010 roku.
Na wernisaż przybyła bardzo liczna grupa miłośników współczesnej sztuki z Rawicza. Obecni też byli znamienici goście: rektorzy Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Warszawy, Krakowa, Poznania (w lipcu br. tamtejsza ASP zmieniła się w Uniwersytet Artystyczny) i Wrocławia (to drugie w naszym mieście spotkanie rektorów), dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej  w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządowcy.
W tegorocznej wystawie bierze udział 20 artystów z Litwy, Ukrainy, Rosji, Rumunii, Belgii, Holandii i Polski, których podczas wernisażu przedstawił kurator Rawickich Mostów Sztuki – dr hab. Jacek Jarczewski. Czytaj dalej Rawickie Mosty Sztuki – Europejskie Spotkania na Prowincji Rawicz – Rokosowo 2010