Definicja Malarstwa Haptycznego- sens zrozumienia

Technologia haptyczna (z greckiego απτικός /haptikos/ – dotyk) technologia wykorzystująca mechaniczne komunikowanie się z użytkownikami poprzez zmysł dotyku przy użyciu zmieniających się sił, wibracji i ruchów.

Człowiek od narodzin posiada silną intuicyjną potrzebę odczuwania ,,haptycznego” obcowania z naturą. Jest to jedna z najsilniejszych i najmocniej oddziałujących na nas potrzeb. Widząc otaczającą różnokolorową przestrzeń człowiek czuję nieodpartą potrzebę bezpośredniego kontaktu z tymi przedmiotami.

Każdy z nas pamięta moment kiedy po raz pierwszy dotykaliśmy drewnianych zabawek, różniących się od siebie fakturą, poślizgiem, wagą czy nawet temperaturą zależnie od stopnia wyschnięcia drewna. Już na tym etapie człowiek rozumiał iż ta sama materia w postaci drewna, potrafi przybierać różne formy oraz potrafi zaskoczyć fakturą.

To właśnie z tej nieodpartej chęci, ciągłego eksperymentu, w sposób naturalny powstało malarstwo haptyczne. Będąc studentem pierwszego roku malarstwa zdałem sobie sprawę z atrakcyjności obrazu, nie samego w sobie, lecz jako całości odbieranej każdym możliwym zmysłem.

W mojej głowie narodził się termin malarstwa haptycznego. Powstał on aby ułatwić każdorazowe monotonne tłumaczenie uczuć jakie towarzyszy mi podczas malowania nowego dzieła. Termin ma za zadanie ujednolicić postać malarstwa materii, czyli takiego którego ostateczny odbiór dokonujemy, nie tylko wzrokiem lecz także dotykiem.

Zachęcam do przeżywania obrazów w sposób pełny.

 

Dodaj komentarz