V Biennale Sztuki Europejskiej Rawicz – Rokosowo 2009

Wernisaż V Biennale Sztuki Europejskiej odbył się 18 sierpnia 2009 roku w Ratuszu. Na wystawie zaprezentowano prace kilkunastu artystów z Polski i Rumunii – pracowników naukowych uczelni artystycznych.
Autorami wystawianych dzieł byli m.in. rektorzy i prorektorzy Uniwersytetu Sztuki i Projektowania w Cluj-Napoca (Rumunia), Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Aż czterech rektorów – z Wrocławia, Poznania, Gdańska i Krakowa – obecnych było na wernisażu.
Głównym organizatorem biennale było Muzeum Ziemi Rawickiej, a jego kuratorem – dr Jacek Jarczewski. Podczas wernisażu dyrektor Bożena Raus i dr Jacek Jarczewski wręczyli honorowe nagrody „Rawickie Niedźwiadki – Pro Arte”, przyznane osobom i instytucjom zasłużonym dla organizacji odbywających się od 2001 roku naprzemiennie Biennale Sztuki Europejskiej i Międzynarodowych Spotkań Artystów Akademickich. Uhonorowani zostali: prof. Jacek Szewczyk, rektor ASP we Wrocławiu, prof. Marcin Berdyszak, rektor ASP w Poznaniu, prof. Paweł Lewandowski-Palle, kierownik Pracowni Technologii Malarstwa i Technik Malarskich ASP we Wrocławiu oraz główni sponsorzy: marszałek Marek Woźniak, starosta Zdzisław Maćkowiak, Adam Aleksander, przewodniczący Rady Miejskiej, burmistrz Tadeusz Pawłowski, Edwin Napierała, dyrektor PKO BP w Rawiczu.
W ramach biennale odbyła się też tradycyjnie konferencja naukowa, tym razem pod hasłem „Artysta XXI wieku”. Zorganizowana ona została w Ośrodku Integracji Europejskiej w Rokosowie, który – jak w latach poprzednich – gościł artystów.
Wystawie tradycyjnie towarzyszył katalog. W jego wstępie prof. P. Lewandowski-Palle napisał m.in.:

Nie ma dzisiaj miejsc, w których tworzy się najważniejsze rzeczy w sztuce. Ale mamy jednocześnie siłę wielkich ośrodków, które tę sztukę kształtują. Zderzenie centrum z jego peryferiami, prowincją stawia te ostatnie na z góry określonej pozycji. Rawicz posiada aspiracje i nie posiada obezwładniającego poczucia niższości. Zdystansowany od wyznaczania trendów, szuka swojego miejsca w kulturze, „wydeptuje” swoją ścieżkę.

Niewątpliwie przez ten krótki moment sierpnia 2009 Rawicz ze swoim Biennale Sztuki Europejskiej leżał na ważnym szlaku kulturalnym.

Zobacz zdjęcia z wernisażu.
Obejrzyj katalog wystawy.

Dodaj komentarz