16. Międzynarodowe Rawickie Mosty Sztuki 2016, czyli jak sztuka wyszła na ulice !

24 sierpnia 2016 roku w namiotach ustawionych przed ratuszem odbył się wernisaż 16. Międzynarodowych Rawickich Mostów Sztuki – corocznych spotkań ze współczesną sztuką plastyczną organizowanych przez Muzeum Ziemi Rawickiej.

Otwierając wystawę jej kurator – dr hab. Jacek Jarczewski, prof. ASP, tłumaczył jej nietypowy charakter. Eksponowanie dzieł sztuki na wystawach sklepowych to konieczność w związku z trwającym remontem ratusza, gdzie tradycyjnie odbywały się wystawy, ale też zamysł edukacyjny – możliwie najszersze rozpropagowanie najnowszych tendencji w różnych dziedzinach sztuk plastycznych. Tegoroczne Mosty, po kilku latach przerwy, znowu mają charakter międzynarodowy – wśród 22. artystów obecni są plastycy z Ukrainy, Rumunii i Holandii oraz z Polski, głównie z trzech ośrodków akademickich – Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Zaproszenie artystów z zagranicy było możliwe dzięki pozyskaniu środków z gminnego projektu „Rawicz – urbs semper aporta” finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Wspomniał o tym na wernisażu również w swoim wystąpieniu wiceburmistrz Paweł Szybaj.

Podczas wernisażu z recitalem wystąpił wokalista Igor Demuth, absolwent wrocławskiej ASP.

Kolejnym punktem w programie wieczoru z Rawickimi Mostami Sztuki była prezentacja pierwszego rawickiego znaczka turystycznego promującego Muzeum Ziemi Rawickiej. O historii, idei i kolekcjonerskiej pasji znaczków turystycznych opowiadał Hubert Adamek, reprezentujący firmę Znaczki Turystyczne Polska. Szczegółowe informacje dotyczące drewnianego krążka z logo muzeum, który można było kupić podczas wernisażu za 5 zł, dostępne są na stronie www.znaczki-turystyczne.pl.

Wieczór zakończyło muzyczno-kulinarne show „Smaki Gruzji”. Zdjęcia z wernisażu można obejrzeć tutaj.

25 sierpnia, w kolejny dzień 16. Rawickich Mostów Sztuki, odbyła się – zgodnie z tradycją corocznych spotkań artystów organizowanych przez Muzeum Ziemi Rawickiej – konferencja naukowa pod nazwą „Sztuka bliska i daleka”. Zorganizowana została w Domu Kultury, w ramach projektu „Rawicz – urbs semper aporta”.

Miała ona charakter międzynarodowy, stąd obecność tłumaczy kabinowych.

Dr hab. Jacek Jarczewski, prof. ASP, kurator Rawickich Mostów Sztuki, w swoim wykładzie mówił o koncepcji tegorocznej wystawy w witrynach sklepowych. Nawiązał do podobnych działań, które ostatnio miały miejsce w Poznaniu, Kaliszu czy Łodzi. Podkreślił, że tego typu ekspozycje są elementem estetyzacji przestrzeni publicznej.

Rogier Janssen, malarz i fotografik holenderski, mówił o sztuce malowania światłem na przykładzie występów irlandzkiej grupy chóralnej Anúna. Janssen na koncertach jest odpowiedzialny za oświetlenie zespołu. Na przykładach koncertów w całej Europie i w Chinach pokazał, jak projektuje i ustawia oświetlenie w zależności od wnętrza i charakteru pieśni.

Olha Kuzyura-Smetana, artystka z Ukrainy, przygotowała na Mosty referat „Zjawiska syntetyczne i organiczne w transformacji sztuki”. Z powodu jej nieobecności, wynikającej z sytuacji rodzinnej, referat odczytała Jeanette Jarczewska.

Gabriela Rostas z Uniwersytetu Sztuki i Projektowania (UAD) w Cluj-Napoca (Rumunia) przedstawiła sylwetkę wybitnego malarza rumuńskiego Ioana Sbârciu i jego wpływ na współczesnych malarzy.

Dr Anita Wincencjusz-Patyna, krytyk i teoretyk sztuki z ASP we Wrocławiu, przekonała zebranych, że książki dla dzieci mogą też być z górnej półki. Zaprezentowała najciekawsze książeczki zagraniczne i polskie oraz dizajnerskie przedmioty codziennego użytku przeznaczone dla maluchów.

Burmistrz Grzegorz Kubik podziękował za zorganizowanie konferencji i wręczył wykładowcom drobne upominki.

Jacek Jarczewski zamykając konferencję wyraził nadzieję, że będąca efektem Rawickich Mostów Sztuki muzealna kolekcja współczesnego malarstwa i grafiki (kilka obrazów stanowiło scenografię sali), licząca ok. 100 prac, pozostawianych w darze MZR przez obecnych w Rawiczu artystów, będzie się powiększała.

Po konferencji na deptaku przy kawiarni „Pastelowa” Andrzej Golejewski opowiadał zebranym o monodramie „Świętokradztwo” według Jana Oskara Tauschinskiego, który przygotował w 2003 roku i za który otrzymał nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu i Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Teatralnych w Warszawie. Następnie widzowie obejrzeli spektakl zarejestrowany przez Muzeum Ziemi Rawickiej podczas występu A. Golejewskiego w Rawiczu w 2004 roku.

26 sierpnia w Domu Kultury odbyła się w Domu Kultury druga część konferencji, tym razem pod nazwą „Kultura jako podstawa nawiązywania kontaktów międzynarodowych”. Wzięli w niej udział także samorządowcy.

Muzeum Ziemi Rawickiej oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu wydały dwie publikacje poświęcone 16. Międzynarodowym Rawickim Mostom Sztuki – dwujęzyczny katalog (który można obejrzeć tutaj) oraz digipack z interaktywną wersją katalogu, zawierającą także materiały wideo.

Polecam zapoznać się z katalogiem wystawy który można pobrać powyżej.

(P)

Dodaj komentarz