Archiwum kategorii: Do pobrania

Jak podnieść zainteresowanie sztuką w małej miejscowości ?

Czym są Rawickie Mosty Sztuki?

Trzeba rozumieć je dosłownie, po nich przechodzimy. Szczególnie w tym roku. Podczas 15 edycji taki most został przerzucony do Zakładu Karnego, gdzie studenci realizują malarstwo ścienne na jednym ze spacerniaków.

Co jest tematem tej pracy?

Był to przedmiot projektu semestralnego. Powstały dwadzieścia trzy projekty, komisja wyłoniła pięć, z których osadzeni zdecydowaną większością głosów wyłonili jeden. On jest w tej chwili realizowany. Jest to zieleń, natura. Kiedy zobaczyliśmy to miejsce, nie dziwiliśmy się, że właśnie te elementy stały się tematem. To jest ten most. Drugim jest most codzienny, dzięki któremu mieszkańcy, nie tylko naszego miasta, kontaktują się ze sztuką. I w dobrobycie, i w niedostatku sztuka jest zawsze elementem, który przenosi nas w inny wymiar. To są te dosłowne konotacje słowa most. W tym roku otworzyliśmy także most dla najmłodszych. Dzieciaki przychodzą z ulicy i poszerza się grono chętnych, by sobie pomalować.

Jak powstał pomysł współpracy z Zakładem Karnym? Czytaj dalej Jak podnieść zainteresowanie sztuką w małej miejscowości ?

Mosty Sztuki, wstęp do katalogu

Rawickie mosty
„Wszyscy wiemy, że sztuka nie jest prawdą. Sztuka to kłamstwo, które pozwala uświadomić sobie prawdę, tę przynajmniej, jaką dane nam jest zrozumieć”
Pablo Picasso
Już po raz piętnasty w Rawiczu odbyły się coroczne spotkania ze współczesną sztuką plastyczną, noszące od 2010 roku nazwę Rawickich Mostów Sztuki. 25 sierpnia 2015r. w ratuszu otwarto wystawę „Od czerni do bieli”. Taki temat wynikał z chęci zaakcentowania piętnastej edycji mostów-święta sztuki w naszym mieście. Tytuł kojarzyć się może z kontrastem i przepaścią jaka dzieli dwie strony postrzegania czerni i bieli oraz związanymi konotacjami. Bogata symbolika czerni i bieli jest odzwierciedleniem prawdy o naszym życiu i istnieniu. Wyraża najważniejsze stany naszego umysłu i egzystencji. Czytaj dalej Mosty Sztuki, wstęp do katalogu